Zielona ściana na zewnątrz – jak ją utrzymać?
Ostatnim hitem wystroju i aranżacji wnętrz są zielone ściany. Na zewnątrz również pojawiają się różnorodne wersje tych kompozycji wraz z bliskością letnich dni. Na swoich tarasach, balkonach, ale i w ogrodach chcemy mieć własny, bujny las, którego zieleń będzie koić nasze zmysły, a przyjemny wiatr zacznie przedzierać się przez jego liście. Jednak utrzymanie prywatnej dżungli w tych miejscach nie jest już takie proste. Jak więc powinniśmy postępować z zewnętrzną zieloną ścianą, by pozostała z nami na dłużej?
Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:
- jakie wymagania mają zielone ściany zewnętrzne,
- których roślin nie zaleca się używać w naturalnych kompozycjach,
- czy żywe zielone ściany zewnętrzne są całoroczne,
- jak wybrać najlepszy rodzaj.
Zielone ściany zewnętrzne – wymagania
Organizmy żywe mają swoje potrzeby, by mogły przeżyć i się rozwijać. Nie inaczej jest z roślinami, które miałyby potencjalnie tworzyć zieloną ścianę zewnętrzną. Musimy uważnie prześledzić, jakie warunki panują w miejscu, w którym chcielibyśmy ją zbudować. Najważniejsza jest oczywiście ekspozycja na słońce. Jeśli jest to wystawa północna, z góry możemy odpuścić sobie sadzenie naturalnych roślin – nie przetrwają najpewniej przy tak małej ilości światła. W innych przypadkach warto zaobserwować, czy promieni słonecznych nie zasłania inny budynek lub nasz własny, mocno wystający dach. Nawet południowa wystawa może być skutecznie zablokowana.
Zielona ściana na zewnątrz – indywidualne potrzeby
Poznaliśmy już ogólny warunek zaistnienia zielonej ściany zewnętrznej na naszej posiadłości. Kolejno trzeba określić, jakie rośliny wybierzemy do stworzenia kompozycji. Należy tutaj pamiętać, by dobierać gatunki o bardzo zbliżonych potrzebach dotyczących podlewania, wilgotności, dostępu do światła oraz odporności na wiatr. Jeśli chcemy naszą zewnętrzną zieloną ścianę umieścić na najwyżej położonym tarasie w 12-piętrowym budynku, musimy być świadomi warunków, które tam panują. Nie przetrwają tam rośliny o delikatnych pędach, które wiatr będzie rozrzucał we wszystkich kierunkach. Należy więc wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i możliwości przetrwania kwiatów, traw oraz krzewów w dysponowanej przez nas przestrzeni.
Zielona ściana zewnętrzna – rośliny niezalecane
Jeśli więc śledzimy wskazówki dotyczące pionowych ogrodów we wnętrzach, powinniśmy dodatkowo pogłębić naszą wiedzę. Gatunki, które sprawdzają się w pomieszczeniach, bardzo często nie odnajdą się na zewnątrz w naszym klimacie. Zapomnijmy więc najpewniej o arekach, dracenach i skrzydłokwiatach, które stronią od dużego wiatru. Na zewnątrz nie sprawdzi się także anturium czy filodendrony oraz wszelkie rośliny, które potrzebują do życia dużej wilgotności, gdyż nie możemy jej poziomu kontrolować na balkonie, czy w ogrodzie. Na zewnątrz nie sprawdzi się także wychwalany przez wielu mech chrobotek, który na wystawie słonecznej szybko zamieni się w suche straszydło.
Zielone ściany na zewnątrz – co wybrać?
Wybranie gatunków, które na pewno poradzą sobie z pogodą, nie jest łatwe, ale jak najbardziej możliwe. Trafnym wyborem okaże się popularne w Polsce pnącze – bluszcz. Do tego możemy postawić na trzmielinę oraz dławisza. Ciekawym rozwiązaniem są także trawy, które odnajdują się nawet w bardzo wietrznych miejscach. Nietypowym pomysłem może się także okazać wykorzystanie kwiatów, które kwitną sezonowo na naszych balkonach, jak surfinie, czy pelargonie. Należy jednak pamiętać o tym, by umieścić je w zakątku, w którym nie ma porywistych wiatrów.
Żywe zielone ściany zewnętrzne nie dotrwają jesieni
W tym wszystkim należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej dopasowane do dysponowanej przez nas przestrzeni rośliny, nie zapewnią nam pięknej zieleni na dłużej niż kilka tygodni. Nawet polecane często trawy ozdobne, w okresie jesiennym zaczynają żółknąć, by aż do nadejścia wiosny pozostać suchymi kępami. Co więcej, większość wymienionych wyżej roślin należy zimować w odpowiednio dopasowanym do tego pomieszczeniu, by kolejnego lata mogły zakwitnąć na nowo. Nie jest to komfortowa sytuacja dla osób, które nie posiadają piwnic, czy strychów lub wyznaczone dla mieszkańców przestrzenie wystarczają jedynie na postawienie w nich roweru.
Zielona ściana na zewnątrz – postaw na doskonałość!
Najłatwiejsze w utrzymaniu są oczywiście rośliny sztuczne. Zielone przez cały rok, bez konieczności podlewania hektolitrami wody latem – praktycznie bezobsługowe. Nie trzeba ich nawet nigdzie przenosić jesienną porą, spokojnie poradzą sobie na zewnątrz. Zielone ściany Plantia gwarantują Ci nie tylko łatwość utrzymania, ale również wygląd – bo przecież o estetykę tu wszystkim chodzi! Rośliny polskiej marki wyróżniają się niepowtarzalnym stylem oraz dokładnością w odtwarzaniu tego, co naturalne. Z taką zieloną ścianą na zewnątrz zrelaksujesz się i odpoczniesz bez najmniejszego nakładu w jej utrzymanie! Po prostu – usiądź wygodnie na leżaku i podziwiaj jej naturalne piękno.
Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!