Wieże kwiatowe wewnętrzne? To możliwe!
Na miejskich rynkach bardzo często spotykamy wysokie wieże, w których kwiaty pięknie zwisają, tworząc kolorowe kompozycje. Surfinie i pelargonie ułożone w ten sposób oddają perfekcyjnie wiosenny klimat, upiększając okolicę swoim wyglądem. Podobne efekty można osiągnąć również we wnętrzach, stosując odpowiednie konstrukcje i dedykowane rośliny.
Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:
- co to jest wieża kwiatowa,
- dlaczego umieszcza się ją na zewnątrz,
- czy dekoracją można pochwalić się we wnętrzu,
- co zyskujesz z wieżą kwiatową Plantia.
Wieża kwiatowa – co to jest?
Formacja roślinna, którą tworzą kwiaty ułożone na wielu, połączonych ze sobą poziomach. Konstrukcja najczęściej jest samodzielna – a więc utrzymuje się bez konieczności przytwierdzania jej do ściany lub podłoża. Zdarzają się jednak mniejsze instalacje, które zawiesza się na latarniach, słupach lub naściennych hakach, czy kwietnikach. Wieżę kwiatową najczęściej tworzą rośliny o kolorowym ukwieceniu, można się także pokusić o niekwitnące okazy o zróżnicowanej tonacji kolorystycznej liści.
Różnorodne kształty wież kwiatowych
Wieże kwiatowe najczęściej przyjmują kształt walca. Jest on dosyć stabilny i pozwala osiągnąć ciekawe efekty przy roślinach zwisających. Dla bardziej płożących gatunków rezerwuje się stelaże w formie stożków. Na latarniach i słupach najczęściej spotkamy zaś wdzięczne, niewielkie konstrukcje, kształtowane w kulę. Do oryginalnych pomysłów zalicza się kwietniki odpowiadające kształtem połowie lub ćwiartce walca, która wpasowują się w istniejącą infrastrukturę, np. fontanny. Futurystyczne konstrukcje kształtowane są w kanty, będą to więc prostopadłościany i sześciany.
Dlaczego wieże kwiatowe umieszcza się na zewnątrz?
Przyjęło się identyfikować wieżę kwiatową z formacją kwiecistą. Takie najczęściej odnajdziemy w sezonie wiosennym i letnim. Wykorzystuje się więc rośliny, które mają dużo kwiatów oraz nie potrzebują do kwitnienia wygórowanych warunków, a nawet są w stanie przetrwać te mocno niekorzystne (jak upały, czy przesuszanie). Z tego względu najchętniej używane są pelargonie oraz surfinie. Rośliny te nadają się tylko do hodowli zewnętrznej – w pomieszczeniach szybko marnieją. Cenią sobie bowiem stały przewiew, a zimą lekki chłód (ok. 14 stopni Celsjusza).
Różnorodne aranżacje wież kwiatowych
Jakie możliwości dają nam kwiatowe wieże? Możemy postawić na monochromatyczność. Wówczas kwiaty jednego koloru będą zdobiły całą kompozycję. Kolejnym pomysłem jest abstrakcyjne i dowolne mieszanie różnorodnych barw i zielonych formacji. Dla osób bardziej uporządkowanych dedykowane są ułożenia warstwowe – pojedyncze piętro to jeden kolor. Układać barwy możemy także diagonalnie. Nasadzenia wykonywane są wtedy pod skosem, co daje niezwykle ciekawy efekt, jednak bardzo trudny w wykonaniu.
W jakich wnętrzach mogą sprawdzić się wieże kwiatowe?
Gdybyśmy chcieli pochwalić się wieżą kwiatową we wnętrzu, musimy wybrać przede wszystkim dość duże i otwarte przestrzenie. Kompozycja będzie prezentowała się pięknie tylko wtedy, gdy będzie miała właściwą ekspozycję i praktycznie zerową, dekoracyjną konkurencję. Wieże kwiatowe będą więc świetnym dodatkiem do recepcji biur i hoteli. Sprawdzą się w bardzo dużych przestrzeniach biurowych typu open space lub firmowych stołówkach. Reprezentacyjny hol przedsiębiorstwa, przystrojony w monochromatyczną wieżę kwiatową będzie imponującą wizytówką każdej firmy.
Jak zaprosić wieżę kwiatową do wnętrz?
Sposoby są tutaj dwa. Możemy zakupić stelaże do standardowych wież kwiatowych i umieścić w nich tradycyjne rośliny doniczkowe, jak palmy, fikusy, zielistki, czy maranty. System nawadniania wymaga jednak ujęcia wody, co w gotowym budynku może być trudne do ustawienia w małej odległości do zielonej konstrukcji. Drugą opcją, która jest bardziej praktyczna, jest wybranie wieży kwiatowej z roślin sztucznych. Pozwala ona na dowolność kompozycyjną w kontekście kształtu formacji, wielkości oraz jej ustawienia w pomieszczeniu. Rośliny z tworzyw syntetycznych potrafią obecnie pozytywnie zaskoczyć wyglądem bardzo zbliżonym do okazów naturalnie występujących w przyrodzie.
Wieże kwiatowe Plantia
Jak zyskać nową kompozycję do swojego wnętrza, która wyglądem realnie przypomina naturalne okazy? Postaw na najwyższą jakość. Detale kolorystyczne, cięcia tworzyw oraz gęstość roślinek są niezwykle istotne dla finalnego dzieła. Modele Plantia pozwalają na osiągnięcie efektu bardzo zbliżonego do oryginału pod kątem wizualnym. Zyskujemy do tego brak dodatkowych kosztów na podlewanie, czy doświetlanie, a także niemal zerową pielęgnację. Ogranicza się ona do niewielkich ruchów miotełką odkurzającą raz na parę tygodni. Z marką Plantia dostaniesz oryginalną, imponującą kompozycję, która przyniesie Ci same profity.
Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!