Ogrody wertykalne - Katowice czy Brighton? Styl angielski we wnętrzach z roślinami!

artykuł

Ogrody wertykalne - Katowice czy Brighton? Styl angielski we wnętrzach z roślinami!

Marzy Ci się wnętrze, które ukoi Cię po trudach dnia codziennego? Chcesz wracać do domu z uśmiechem na ustach, wprost nie mogąc doczekać się, aż zanurzyć się w wygodnej kanapie. Herbata z pięknego, porcelanowego serwisu w otoczeniu kwiatów… To jest to!

Styl angielski to wnętrze przytulne, harmonijne i eleganckie. W swej pierwotnej wersji oddalony jest od wszechobecnego wręcz minimalizmu. Jeśli więc lubisz obecność wielu, wzorzystych dodatków – ten sposób urządzania wnętrz może być dla Ciebie. Przy tym urządzenie swojego domu w Katowicach, może wydawać się trudne. Jak połączyć założenia stylu z mieszkaniem, w którym nie chcemy podejmować się generalnego remontu? W tym wszystkim kochamy też rośliny, które od dawna chcemy zamienić w pionową konstrukcję. Czy ogrody wertykalne w Katowicach zyskają otoczkę rodem z angielskiego Brighton? Jak połączyć te dwa marzenia?


Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:


Co to jest styl angielski?

Zacznijmy od jego pochodzenia. Zgodnie z nazwą – narodził się w Anglii. Przełom XVIII i XIX wieku to początki tej formy stylizowania przestrzeni domowej. Choć wywodzi się ze stonowanego stylu klasycznego, wprowadził do niego wiele ciepła i romantyzmu. Jak to się stało? Przede wszystkim za sprawą dodatków. To one w stylu angielskim grają pierwsze skrzypce!

Materiały, tekstylia, dywany – wszystko to skąpane jest motywami kwiatowymi, paskami lub delikatną kratą o różnych barwach. Zabraknąć nie może także sztukaterii angielskich, które tworzą cokół od podłogi oraz boazeria do wysokości bioder zakończona gzymsem. Nad taką ozdobą ścienną umieszczamy dopiero kolorowe ściany lub tapety, którą łączą w sobie motywy kwiatowe z umiłowaniem do pasków.

Styl angielski – co to znaczy 3 rodzaje?

Przez dziesięciolecia styl angielski przeszedł wiele rewolucji. Jego podstawowa wersja, znana z wiktoriańskich wnętrz zdążyła nabrać nieco animuszu. Finalnie wykształciły się aż trzy rodzaje stylu angielskiego, które są bardzo różnorodne!

Wiejski romantyzm

Kuchnia w stylu angielskim

Najbardziej podstawowa i pierwotna wersja stylu angielskiego: cottage style. Dominuje w nim romantyzm i ciepło domowej atmosfery. Meble w białym kolorze, porcelana z ręcznie wykonanymi wytłoczeniami i innymi zdobieniami (nawet na lampach), kwieciste tapety. We wnętrzu wiejskim bazujemy na kolorach jasnych i stonowanych. W cenie są delikatne przetarcia, czy widoczne słoje na drewnianej podłodze. Niekiedy może przypominać shabby chic, jest jednak bardziej wyważony, stonowany i zachowawczy.

Słynny kolonializm

Styl kolonialny

W erze podbijania kolejnych ziem Wielka Brytania szybko poszerzała swoje terytoria o bardzo egzotyczne kraje. Brytyjczycy mieli w końcu dostęp do rzadkich w Europie materiałów, z których zaczęto tworzyć luksusowe wnętrza. Od tego momentu styl kolonialny wszedł do domów bogatszej części Wielkiej Brytanii. Czerpał z tradycji stylu angielskiego, dodając nietypowe tkaniny i egzotyczne drewno.

Zainteresował Cię styl kolonialny? Sprawdź, jak wygląda -> zielona ściana w sypialni!

Loftowy minimalizm

Styl loftowy

Industrialny styl narodził się wprawdzie w latach 50. XX wieku w Nowym Jorku, jednak jego elementy zawitały także do Wielkiej Brytanii. To, co widzisz oczami wyobraźni, gdy myślisz o mieszkaniach w stylu loft, pochodzi właśnie ze Zjednoczonego Królestwa. Wygodne kanapy obite satynowymi tkaninami, czerwona cegła na ścianie i surowe drewno. Do tego w salonie wystarczy znaleźć miejsce na metalowy stół, który dźwigał będzie grube szkło i karafkę z bursztynowym płynem, a wnętrze w angielskim lofcie mamy gotowe!

Jak wprowadzić styl angielski do domu?

Tekst ten poświęcimy wskazówkom, dotyczącym urządzania mieszkań w bazowym stylu angielskim – romantycznym, przytulnym i ciepłym. Co istotne, możliwym do zaaranżowania przez każdego, kto lubi w swoim domu poczuć się, jak… w domu!

Styl angielski na ścianach

Wykreowanie specyficznej sztukaterii od podłogi może nam chwilę zająć. Rozkład wzorów w boazerii oraz ich wielkość trzeba dopasować do kubatury pomieszczenia. W sklepach budowlanych można też kupić gotowe sztukaterie. Zwróćmy przy tym uwagę na rozwiązania budżetowe. Przy pomocy odpowiednio dociętej sklejki oraz dokładnemu malowaniu ściany (najlepiej na złamaną biel) i drewna w tym samym kolorze, możemy zrobić styl angielski sami.

A co powyżej sztukaterii? Tu mamy dwie, obszerne opcje do wyboru. Tapeta w paski lub kwiaty, czy pnącza będzie pięknie prezentować się z ogrodem wertykalnym. W Katowicach, czy w Londynie – styl angielski to również kolory: delikatne błękity, pistacje, róże i beże. Znajdzie się tu także miejsce dla żółtego, pomarańczowego i czerwieni. Bazą dla wszystkiego jest ponadczasowe écru.

Wyszukane materiały, czyli styl po angielsku

Skoro widoczne słoje i boazeria, to wiemy już, że jednym z podstawowych materiałów w angielskim stylu jest drewno. Możemy zachować je w naturalnym kolorze, najlepiej ciemnym (przypominającym ekskluzywny mahoń) lub białym. Figurki lalek, ogromne wazy i lampy w stylu angielskim – to wszystko ma obły kształt, jest bogato zdobione i wykonane z… angielskiej porcelany. Najczęściej przyjmuje ona kolor złamanej beli lub kobaltu. Widnieją na niej sceny rodzajowe lub motywy kwiatowe.

Sofa chesterfieldWelur to materiał, który jest punktem obowiązkowym. Obicie z tej tkaniny powinno zdobić słynną sofę Chesterfield, która kojarzy się głównie z loftową wersją stylu angielskiego. Pikowana z miękkimi, grubymi poduchami, o niewysokim oparciu lekko wygiętym na zewnątrz. Z weluru mogą być także wykonane nieprzezroczyste zasłony. Głęboki odcień nada wnętrzu wyrazu.

Marmurowe elementy są mile widziane w salonie angielskim, gdzie filary kominka mogą być wykonane z tego materiału. Przy tym palenisko może być tylko bio-kominkiem lub wydzielonym miejscem. Stworzy iście sielankową atmosferę, uzupełnioną o odrobinę luksusu, do którego nie potrzeba generalnego remontu salonu. Marmur będzie także genialnym rozwiązaniem dla kuchennego blatu, czy łazienkowych podłóg.

Meble w stylu angielskim

Wiemy już, z jakich materiałów mogą być wykonane. Pora na szczegóły. Ważną informacją na początek będzie fakt, iż nie musimy trzymać się standardów. Sklepowe komplety w stylu angielskim? To nie dla nas! Kanapa może mieć inny wzór niż fotel, co więcej – wyróżnią ją niejednolite kolory i wzory na materiałach obicia.  Dozwolone jest także łączenie tekstyliów, np. skóry i weluru.

Meble w stylu angielskim są raczej masywne. A te wypoczynkowe i służące do siedzenia, już z daleka zachęcają do błogiego relaksu. Od wejścia będziesz chciał/a zanurzyć się w grubych, wygodnych piankach, którymi obija się siedziska krzeseł, foteli i kanap. Nie może na nich zabraknąć także dużych, sprężystych poduch ze wzorami kontrastującymi do kolorystyki mebli wypoczynkowych. Kredens z kryształami, a może biblioteczka? Na jedną z tych opcji powinno się zdecydować, urządzając wnętrze w stylu angielskim. Mamy tu uchodzić za osoby z trochę wyższych sfer. Pokazać się ponadprzeciętnością w barkowych trunkach, filiżankach do herbaty, czy pozycjach, zdobiących półki biblioteczki.

Meble mogą przy tym ewoluować razem z domownikami i zmieniać się w zależności od ich nastroju. Z tego względu szalenie modne są tutaj pikowane narzuty np. na wielkie małżeńskie łoża, czy ogromne kwiatowe pokrowce na kanapy i fotele, które puszczone są luźno od podłogi w charakterystyczny dla stylu angielskiego sposób.

Ogrody wertykalne i styl angielski?

Ogród we wnętrzu angielskim

Jak w tę błogą wiejską sielankę mogą wpasować się ogrody wertykalne? W Katowicach będzie można połączyć uwielbienie do roślin wraz z romantyczną stylistyką? Oczywiście! Wystarczy postawić na ciekawe, rozwiązania. Pamiętajmy też, że styl angielski to łączenie tradycji z nowoczesnością. Taki zabieg będzie więc całkiem naturalny i pożądany!
Łazienka najchętniej przyjmie nasze pomysły odnośnie do ogrodu wertykalnego. W stylu angielskim to właśnie ona jest najbardziej stonowanym pomieszczeniem. Możemy więc zaszaleć z prywatną dżunglą, która ozdobi ścianę za wanną ze stylizowanymi nogami lub postawić na zbiór traw ozdobnych o różnej wysokości, ułożonych na kilku półkach, wspinając się coraz wyżej ku sufitowi.

Sypialnia w stylu angielskim jest barwna i bogata w dodatki. Często wezgłowie łóżka jest pikowane i sięga bardzo wysoko – niemal do sufitu! Gdy u nas jest trochę mniejsze, pojawia się miejsce dla ogrodu wertykalnego! Część aranżacji zdobią naścienne baldachimy, wśród których kryć się może fenomenalna zieleń i trójwymiarowe kwiaty! Kwiatowe motywy dominują styl angielski, dlatego połączenie tego faktu sprawia, że śmiało możemy zaprosić do wnętrza w Katowicach ogród wertykalny. Będzie on idealnym nawiązaniem i kontynuacją tego, co już znajduje się w pomieszczeniach. Porcelana, abażury, poduszki, tapety czy firanki w kwiatki to zapowiedź najpiękniejszej dekoracji całego domu – ogrodu wertykalnego.

W Katowicach ogród wertykalny? Tylko z Plantią!

Realizacja marzenia o angielskim domu w Katowicach i ogrodzie wertykalnym możliwa jest tylko wtedy, gdy wybierzemy najlepszego sprzymierzeńca. W tym zadaniu pomogą nam wyroby Plantia, które są w pełni spersonalizowane. Możemy dobrać kształty, wymiary, rodzaj oraz ilość roślin, które znajdą się w naszej własnej kompozycji w Katowicach.

Ogrody wertykalne Plantia to także pełna wolność wyboru, gdzie umiejscowisz kwiatową aranżację. Rośliny żywe wymagałyby wody, możliwości podlania i przede wszystkim: dostępu do światła. Te 3 czynniki byłyby najważniejsze w procesie projektowania w Katowicach. Ogrody wertykalne Plantia możesz zaś dopasować pod Twoje własne upodobania.

 

Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!