Ogród wertykalny – zielona ściana w Twoim domu!
Architekci wnętrz ciągle poszukują nowych rozwiązań w aranżacji przestrzeni, by uatrakcyjnić swoje projekty i zadowolić wysokie oczekiwania klientów. Ciągłe poszukiwanie oryginalności, połączone z potrzebą każdego człowieka – by żyć bliżej natury – doprowadziło do coraz częstszego ujmowania obecności roślin w naszych mieszkaniach, domach, a nawet biurach. Obecnie, parapety to za mało. Rośliny stawiane są w głębi jasnych pomieszczeń na kwietnikach, stelażach i ścianach. Zaczęto też tworzyć projekty całych ścian pokrytych bujną roślinnością.
Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:
- co to jest ogród wertykalny,
- o problemach z żywą zieloną ścianą,
- dla kogo są sztuczne ogrody wertykalne.
Czym jest ogród wertykalny (zielona ściana)?
Tym mianem określamy instalacje naścienne, które zakładają, że liście i kwiaty roślin mają pokryć szczelnie jej powierzchnie. Dorodne i dojrzałe okazy mają całkowicie zasłonić mur, tworząc imitację buszu we własnym domu. Co więcej, dżungla ta wychodzi wprost ze ściany! Dla pogłębienia tego efektu tynk malowany jest na kolor czarny, a wszystkie elementy konstrukcyjne również produkowane są w tej barwie. Wówczas na głównym planie znajdują się liście, kwiaty, pąki i pnącza, które dumnie prezentują swoją trójwymiarowość w ogrodzie wertykalnym. Zielona ściana jest więc dominującym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu, który wprowadza do wnętrza naturę.
Żywy ogród wertykalny – zielona ściana dla nielicznych
Pokrycie całej ściany roślinami to nie lada wyzwanie. Potrzebne są mocne stelaże, do których przytwierdzone są doniczki z ziemią. Niejednokrotnie taka ściana wymaga również indywidualnego systemu nawadniania. Dla prawdziwie imponującego wyglądu należy zainwestować często około 10-20 tysięcy złotych na komplet modułów wraz z żywymi roślinami. Do tego dochodzi podlewanie (samodzielne lub wykorzystujące system komputerowy), usuwanie szkodników, a czasem walka z pleśnią lub grzybem. Nie zawsze jednak wygramy tę bitwę, co powoduje stratę praktycznie wszystkich zainwestowanych środków pieniężnych. Pomimo wielu ułatwień, nie jest to dobry model dla początkujących w świecie roślin.
Zielona ściana – ogród wertykalny z roślin sztucznych
Doskonałym rozwiązaniem dla osób niewprawionych w ogrodnictwie jest model wykonany z roślin sztucznych. Nie wymaga on dużego nakładu finansowego (ceny zaczynają się już od tysiąca złotych) i pielęgnacji, a efekt wizualny jest niezmiennie piękny przez lata. By jednak się nim cieszyć, należy wybrać firmę, dla której najważniejsza jest ponadczasowo urodziwa zielona ściana. Ogród wertykalny, który może zaproponować marka Plantia, będzie tu najlepszym rozwiązaniem. Do jego wykonania zastosowano moduły o wyjątkowo gęstym pokryciu listowiem, których liście da się odróżnić od żywej rośliny tylko wtedy, gdy przyjrzymy się niezwykle wnikliwie zielonej ścianie. Ogród wertykalny wykonany ze sztucznych kwiatów będzie więc w codziennym użytkowaniu spełniał taką samą funkcję wizualną jak jego żywy odpowiednik. Unikniemy jednak problemów pielęgnacyjnych, czy małych, niezapowiedzianych gości w naszych roślinach. Decydując się na zieloną ścianę, wybierzmy ogród wertykalny Plantia, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających.
Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!