Korzyści płynące z posiadania ściany z roślin.
Trend zapoczątkowany przez Patricka Blanc rozprzestrzenia się szybko niczym bluszcz na murowanej ścianie. Obecnie niemal każdy projekt wnętrz zawiera elementy roślinne. Są one mocno zaznaczone w przestrzeni – jako ogromne ściany z roślin pnących i zwisających. Mnogość gatunków kwiatów, które mogą żyć w warunkach domowych, daje tu niezwykłe możliwości do tworzenia ciekawych i oryginalnych kompozycji. Jednak jakie jeszcze korzyści płyną dla nas z posiadania ściany z roślinami?
Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:
- jak działa na człowieka ściana z roślin,
- czy zieleń wpływa na Twoją koncentrację,
- jak ściana z roślin zmienia estetykę mieszkania,
- czy akustyka pomieszczeń zmienia się pod wpływem zielonych ścian.
Ściana z roślin i kojąca zieleń
Dominującym kolorem ściany z roślin są oczywiście różne odcienie zielonego. Barwa ta jest niezwykle ważna dla naszego organizmu. Jej wpływ na ludzkie zdrowie znany jest od dawna. Najczęściej przywołuje się jednak ten kolor w kontekście spokoju i relaksu. Zieleń w naszym otoczeniu daje sygnał do mózgu, że teraz jest czas na odpoczynek. Co więcej, widok tej barwy sprawia, że rozluźniają się mięśnie w naszych gałkach ocznych. To właśnie z tego względu zaleca się robić przerwy w patrzeniu na monitory komputerów, by patrzeć na przyrodę znajdującą się na zewnątrz. Ściana z roślin daje więc możliwość spojrzenia na coś zielonego, gdy otacza nas zewsząd betonowa dżungla. Według badań wystarczy zaledwie pół minuty przyglądania się roślinności, by znacząco zredukować swój stres, a około dwóch minut, aby zrelaksować swoje oczy.
Ściana z roślin a koncentracja
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego szkolne tablice pomalowane są właśnie na zielono? Wszystko dlatego, że kolor ten to nie tylko spokój i relaks, ale również zwiększona koncentracja. Już od małego więc uczymy się, by dodatkowo zwracać uwagę na to, co dzieje się w obrębie zielonego. Przynajmniej dwanaście lat edukacji każdego z nas, to wystarczający okres, by wypracować nawyk koncentrowania się na widok koloru, na którym najczęściej robione były przez nauczycieli najważniejsze notatki z lekcji. Nic więc dziwnego, że zielona barwa ściany z roślin będzie niemal automatycznie wyzwalać w nas chęć do większego skupienia.
Estetyka ściany z roślin
Ważnym aspektem kompozycji roślinnych jest ich estetyka. W przypadku ściany z roślin jest to także doskonała metoda, by szybko… zakryć brzydkie mury. Twoja ściana pęka? Gładź została położona bardzo nierówno? Nie chcesz szpachlować dziur po gwoździach? A może żadna farba nie chce się trzymać ściany? Z roślinami dasz radę zasłonić dosłownie każdą jej niedoskonałość. Gęste pnącza, rozłożyste liście oraz kwiaty sprawią, że szybko zapomnisz o tym, co denerwowało Cię przez lata. Bez wynajmowania ekipy remontowej odmienisz swoje wnętrze i zyskasz szyk oraz elegancję, o którą Ci chodziło.
Akustyka ściany z roślin
Od sąsiadów dzieli Cię zaledwie cienka ściana, a Ty słyszysz każdą ich rozmowę? To częsty problem współczesnego budownictwa, gdzie oszczędza się na grubości ścian działowych. Deweloperzy wybierają tanią opcję, nie przejmując się późniejszym komfortem użytkowania przez lokatorów danego budynku. Możemy próbować paneli akustycznych, które pochłaniają dźwięk, ale naprawdę trudno jest znaleźć estetyczne modele. W tym miejscu warto więc zwrócić uwagę na ścianę z roślin, która nie tylko dobrze się prezentuje, ale również – pochłania fale dźwiękowe. Możemy tym samym skutecznie oddzielić się od sąsiadów lub wpłynąć na akustykę naszych pomieszczeń. Ściana z roślin umieszczona za telewizorem sprawi, że nocne oglądanie filmów będzie mniej słyszalne w sypialni.
Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!