Czy potrzebny Ci poradnik: jak zrobić żywy obraz?
W sieci odnajdziemy wiele wskazówek, jak wykonać żywe obrazy z mchu, sukulentów, czy oplątw. Zawierają cenne informacje o pielęgnacji roślin, łączeniu poszczególnych gatunków i dziesiątki sposobów na stworzenie zielonej kompozycji. Czy jednak koniecznie potrzebujemy obrazu z żywych kwiatów? Jak zrobić, by osiągnąć ten sam efekt, a przysłowiowo się nie narobić?
Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:
- co można wykorzystać do zrobienia żywego obrazu,
- jak wykonać dekorację z oplątw,
- dlaczego sukulenty nie są najczęściej stosowaną rośliną w DIY,
- czy obraz z żywych kwiatów to dobry pomysł,
- jakie są alternatywy.
Jak zrobić żywy obraz – instrukcja skrócona
Wszystkie pomysły na stworzenie własnego żywego obrazu opierają się na solidnej ramie – bez niej nie będzie niczego. Kolejno mamy do wyboru – użyć podkładki korkowej, siatki lub sznureczków rozpostartych pomiędzy ramionami wybranej wcześniej oprawy. Linowe rozwiązania najlepiej sprawdzą się dla oplątw, które możemy po prostu zahaczyć o niteczki. Siatka to z kolei sposób na sukulenty. W połączeniu z ziemią i deską pozwala na prawidłowe utrzymanie roślin w ryzach. Korek lub inna płaska powierzchnia będzie zaś niezbędna, by przykleić do niej elementy z mchu chrobotka.
Jak zrobić obraz z żywych kwiatów – oplątwy
Jest to najłatwiejsza konstrukcja ze wszystkich, a jej wykonanie zajmie nam kilkanaście minut. Wszystko ze względu na kształt oplątw i czepliwość ich odnóg. Pozwala to nie tylko trzymać je w eleganckich słoiczkach, czy zawieszać za końcówki na sznurkach. Możemy stworzyć bardzo ciekawe konstelacje, zaczepiając poszczególne odnóżki o przezroczystą linkę. Umieszczenie całej tej konstrukcji w ramie nadaje jej szyku i elegancji. Taka kompozycja nie będzie jednak prosta w obsłudze. Oplątwy najlepiej co pewien czas namaczać w wodzie, by mogły dalej rosnąć. Zdejmowanie kilkudziesięciu okazów z żyłek do cotygodniowej kąpieli może nas nieźle zmęczyć, a odtworzenie tej samej kombinacji estetycznej z pewnością nie będzie łatwe.
Jak zrobić żywy obraz z sukulentów DIY
Na początek niezbędna jest gruba i głęboka rama. Musimy w niej pomieścić nie tylko same kwiaty, ale również korzenie i przepuszczalną ziemię. Z tego względu na spodzie wymagana jest deseczka, na którą wyłożymy folię. Następnie wysypiemy ziemię przepuszczalną (bez warstwy drenującej). Do tak przygotowanej ramy przybijamy gwoździami siatkę ogrodniczą. Przez jej dziury wprowadzamy korzenie sukulentów do ziemi. Zanim tak przygotowany żywy obraz powiesimy na ścianie, powinniśmy poczekać około miesiąca, aż rośliny zwiążą się z podłożem. Ten system tworzenia dekoracji z sukulentów ma jednak dwie podstawowe wady. Po pierwsze, będziesz mieć ogromne trudności z podlaniem roślin bez zalewania ich liści. Po drugie – gleba nie ma tu jak oddychać. Grozi to szybkim gniciem i pleśnieniem oraz przelaniem, którego sukulenty nienawidzą.
Mech – jak zrobić żywy obraz?
Zasadniczo metody są dwie, w zależności od tego, jaką wielkość ma mieć nasze dzieło z żywych kwiatów. Jak zrobić małą dekorację? Wystarczy kupić mech chrobotek na wagę i przykleić go do dowolnej powierzchni płaskiej. Kompozycję stworzymy wówczas samodzielnie, w oparciu o własne poczucie estetyki. Wielkie obrazy z mchu mogą zostać wykonane z paneli gotowych. Łączymy wówczas ze sobą naszykowane maty. Niestety, w tym jest pewien szkopuł. Panele tworzone są tak, by tworzyły pojedynczą całość, dlatego ich brzegi są ostro podcięte pod kątem prostym. Do tego stopnia, że połączone ze sobą maty mają widoczne przerwy, a to nie musi nam odpowiadać. Mech to także problem sam w sobie – nie zawiesimy go na słonecznej ścianie i potrzebuje wysokiej wilgotności. Co więcej, pomimo spełnienia powyższych warunków, sami producenci przyznają, iż jest to dekoracja na maksymalnie 10 lat.
Jak zrobić obraz z żywych kwiatów bez wysiłku?
Powyższe sposoby na stworzenie własnych dekoracji z żywych roślin są skuteczne, ale mają wiele wad. W większości przypadków będziemy przytłoczeni pielęgnacją tych okazów, która wymaga ogromnej precyzji i uważności. Jednak w niektórych przypadkach sama forma „mieszkania dla roślin” sprawia, że dekoracja nie przetrwa dłużej niż parę tygodni. Na przykład sukulenty, które nie są przystosowane do życia w pionie, gdy ich korzenie mają przyczepić się na stałe do przepuszczalnej gleby. W skałach niektóre ich gatunki mogłyby spokojnie rosnąć, ale do tego potrzeba dużej ilości słońca oraz cyklicznych, obfitych deszczy. Kamienie nie gromadzą wody, a pomiędzy nimi występuje zdrowa cyrkulacja powietrza. To może zapewnić im hiszpański ogród, ale niestety nie nasz salon. Z tego względu najlepiej zdecydować się na rozwiązania, które są dostosowane do domowych warunków i mogą pełnić swoje funkcje estetyczne przez długie lata.
Jak zrobić (prawie) żywy obraz z Plantią?
Zamiast trwać przy przekonaniu o konieczności posiadania żywego obrazu, pomyślmy dwa razy, czy na pewno w naszym przypadku ma to sens. Jak wskazują powyższe akapity, wiele rozwiązań jest z góry skazanych na porażkę. Z tego względu trzeba wybierać rozwiązania, które dedykowane są warunkom, jakie możemy zapewnić w domu. Roślinne obrazy Plantia wykonane są z tworzywa sztucznego. Ich poszczególne elementy doskonale odwzorowują okazy, występujące w naturze, takie jak mchy, sukulenty, oplątwy, czy kwiaty doniczkowe. Wówczas motyw wygląda niemal jak żywy obraz. Jak zrobić taką dekorację? Wystarczy użyć swojej wyobraźni, by zebrać pojedyncze elementy w większą całość. Najpierw poznaj wymiary swojego dzieła, a później baw się i łącz poszczególne modele według swoich upodobań.
Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!