Sztuczna zieleń – sprawdź 9 sposobów na to, jak ją wyeksponować w domu i na zewnątrz!
Coraz chętniej zapraszamy rośliny do swoich mieszkań, na balkony, tarasy, czy do ogrodów. Oddziaływają na to dwa czynniki: ubożenie terenów zielonych w miastach oraz rosnąca popularność nurtu Biophilic design, czyli projektowania w zgodzie z naturą. Architekci wnętrz wiele swoich prac ubarwiają roślinnymi dekoracjami, wymyślając kolejne możliwości ozdabiania. Jak do tego wykorzystać sztuczną zieleń Plantia?
Z tego tekstu dowiesz się, m.in.:
- o zaletach sztucznej zieleni,
- jak wkomponować ją do wnętrz,
- czy sztuczna zieleń na balkon ma specjalne wymagania,
- jakie możliwości stylistyczne daje.
Zalety sztucznej zieleni
Choć projektanci zachęcają nas do zaopatrywania się w żywe rośliny, musimy mieć na uwadze, że nie wszędzie się one odnajdą. Dla własnego zdrowia doniczkowe kwiaty potrzebują m.in. dużo światła słonecznego, które w nowoczesnym budownictwie trudno jest zapewnić. Dla kontrastu sztuczna zieleń może zostać zamontowana absolutnie wszędzie, bez uszczerbku dla jej wyglądu.
Sztuczna zieleń to także oszczędność Twojego czasu. Podlewanie, nawożenie, przycinanie roślin, a także poszukiwania i kupowanie nawozów to czynności, które musisz wykonać przy posiadaniu żywych kwiatów. Każda z nich zajmie Ci może niewielką jednostkę czasu, jednak w ogólnym rozrachunku rocznym stracisz na nich godziny. Dla kontrastu – sztuczna zieleń to zero trosk!
Piękny wygląd bez względu na porę roku, panującą temperaturę, czy wilgotność może Ci zapewnić tylko sztuczna zieleń. Żywe organizmy mają swoje humory, jednak to rośliny syntetyczne są tak samo urzekające zarówno latem, jak i zimą.
Sztuczna zieleń na ścianę
Najbardziej typowym pomysłem na efektowną dekorację jest zawieszenie sztucznej zieleni na ścianie. Ta metoda pozwala zaoszczędzić miejsce na podłodze, czy parapetach. To także możliwość stworzenia wspaniałych i unikatowych kompozycji. Zasadniczo wyróżniamy trzy rodzaje naściennych dekoracji.
Sztuczna zieleń na ścianę to pomysł tak bujny, że może pokryć całą powierzchnię muru. Wyznacza się wówczas, którą z fasad ma zająć roślinność. Następnie zapełnia się ją panelami roślin od samej podłogi, aż po sufit. Pozwala to stworzyć wrażenie buszu, do którego aż chciałoby się wejść.
Obrazy nie muszą być tylko dwuwymiarowe. Sztuczna zieleń na ścianę może doskonale pełnić tę funkcję. Wystarczy, że złączysz ze sobą dwa panele i znajdziesz dla nich piękną ramę. Możesz także przygotować ją samodzielnie ze starych desek, co idealnie wpisze się w styl industrialny.
Trzeci sposób ekspozycji to zakup pojedynczych roślin, które potraktujemy niczym doniczkowe okazy. Wówczas wystarczy donice przytwierdzić do ściany lub zamontować dla nich półki-kwietniki. Jest to wspaniała metoda na stworzenie własnej, unikatowej kompozycji DIY, w której możemy samodzielnie wykonać np. doniczki ozdobne z materiałów z recyklingu.
Jaka powinna być sztuczna zieleń na balkon?
Sztuczna zieleń na balkon to te same możliwości, co w przypadku naściennych kompozycji wewnętrznych. Na tarasie mamy jednak więcej miejsc, do których może zostać zamocowana. Wykorzystać możemy przede wszystkim barierki bezpieczeństwa. Możemy do całej ich powierzchni przytwierdzić gotowe panele ze sztuczną zielenią na balkon lub posiłkować się doniczkami balkonowymi, do których powkładamy syntetyczne okazy.
Wiele osób wykorzystuje także elewację, by tworzyć na niej zielone ogrody. Sztuczna zieleń będzie do tego celu idealna, ponieważ nie zważa na żadne warunki atmosferyczna i jest dość lekka. Jest to istotne szczególnie w momencie, gdy postanawiamy założyć ogród wertykalny na elewacji już po wybudowaniu domu. Wówczas trudno jest rozplanować instalację z użyciem roślin żywych.
Balkon to także miejsce, w którym latem i wiosną spędzamy dużo wolnego czasu. Mamy więc na miejscu pufy, stoliczki, czy… drabinę. Sztuczna zieleń na balkonie może pojawić się dosłownie wszędzie – na każdym z elementów użytkowych. Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z małego stoliczka, nie będzie problemu, by zdjąć lekki kwiatek. Nie ma tu także obaw o zabrudzenia ziemią przedmiotów.
Masz mało miejsca na balkonie, ale chcesz, aby zielone pędy ozdabiały przestrzeń wokół? Jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj miejsce nad Tobą! Sztuczna zieleń na balkonie może także zwisać z Twojego sufitu. Rośliny będą wówczas przypominać soczyście-zielone liany.
Zieleń wertykalna – wariacje
Podane wyżej przykłady to nie koniec naszych propozycji. Zieleń wertykalna daje bowiem niesamowite możliwości, które możemy wykonać od ręki – bez większego przejmowania się udźwigiem ścian, czy… podwieszanych sufitów. Lekkie panele z roślin sztucznych mogą zawisnąć niemal wszędzie!
Ciekawym pomysłem jest przedłużenie zieleni wertykalnej zlokalizowanej na ścianie i pójście… jeszcze wyżej! Zajęcie części sufitu pogłębi efekt niesamowitej, niespodziewanej dżungli, która niemal siłą wchodzi do naszego pomieszczenia, chcąc porwać nas do swego zielonego świata!
Zieleń wertykalna ze względu na swoją małą masę może być także przytwierdzona do lekkich konstrukcji, takich jak mobilne ścianki działowe, pergole ogrodowe, wiklinowe ogrodzenia czy delikatne altanki.
Dla osób zorganizowanych, które lubią ład i porządek poleca się zogniskowanie zieleni wertykalnej w przenośnych donicach, stojakach, czy nawet na paletach. Uzyskamy ciekawy efekt wizualny, który układa się w konkretny wzór. Spokój dla oczu – gwarantowany!
Sztuczna zieleń Plantia – podsumowanie
Ile osób, tyle znajdzie się pomysłów na ekspozycję sztucznej zieleni Plantia. Piękne wzory i gęsty pokrój roślin syntetycznych przyciągają każdego. Pozwalają na tworzenie efektownych dekoracji na ścianie, suficie oraz umieszczenie kwiatów na elementach użytkowych, np. meblach. Wybierz najlepszą opcję dla siebie i podziel się z nami zdjęciem Twojego pomysłu na prezentację zieleni wertykalnej Plantia.
Interesują Cię zielone ściany i chcesz wiedzieć o nich więcej? Sprawdź nasze artykuły lub przejdź do strony głównej Plantia!